USG (ultrasonografia)

USG (ultrasonografia)

Co to jest USG?
USG to metoda badania tkanek miękkich, w której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, czyli dźwięki niesłyszalne dla człowieka. Metoda ta należy do badań obrazowych – wynikiem badania jest obraz odzwierciedlający strukturę tkanek i narządów. Ultradźwięki wysyłane przez głowicę aparatu USG przenikają przez tkanki, odbijając się od nich. Ta sama głowica odbiera fale odbite wewnątrz ciała, a układy elektroniczne przetwarzają je na obraz widoczny na ekranie.

USG najczęściej wykorzystuje się do oceny tkanek miękkich jamy brzusznej (USG brzucha: wątroba, nerki, śledziona, trzustka, przestrzeń zaotrzewnowa), miednicy (USG ginekologiczne: pochwa, macica, przydatki), szyi (tarczyca, węzły chłonne, naczynia krwionośne), układu ruchu (mięśnie, ścięgna, stawy). USG serca nosi nazwę echokardiografii. USG jest niezwykle przydatne w ocenie płodu i łożyska, dlatego badanie to należy do rutynowych elementów opieki położniczej.

Badanie USG jest niebolesne i całkowicie bezpieczne. Ze względu na niezbadany wpływ fal ultradźwiękowych na płód nie zaleca się jednak nadmiernie częstego wykonywania tego badania u kobiet w ciąży. Twarde tkanki, takie jak kości, odbijają całość wysłanej fali, zasłaniając położone w głębi narządy, które są niewidoczne. Nie można więc wykonać badania USG mózgu otoczonego całkowicie kośćmi czaszki.

Wyjątek stanowią niemowlęta, u których możliwe jest wykonanie USG mózgu przez niezarośnięte otwory ciemiączek. U większości chorych wykonanie USG nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie w przypadku USG brzucha chory powinien pozostawać na czczo przynajmniej 12 godzin; zaleca się także preparaty zmniejszające ilość gazów w jelitach.

Rate this post

Dodaj komentarz