Tętniak aorty zagraża palaczom tytoniu

Tętniak aorty zagraża palaczom tytoniu

Postęp technologiczny w medycynie wpływa na doskonalenie metod diagnostycznych. Choroby, które jeszcze parę lat temu rozpoznawano na etapie znacznego zaawansowania, teraz można już zdiagnozować we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala to na skuteczne ich leczenie i niejednokrotnie ratuje życie pacjenta.

Według raportu opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie Annals of Internal Medicine u każdego palacza w starszym wieku należy wykonać badanie w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Powstaje on wówczas, gdy ściana aorty, największej tętnicy w ludzkim organizmie, ulega rozciągnięciu i jej grubość maleje. Powoduje to utratę jej wytrzymałości i grozi rozwarstwieniem ściany oraz pęknięciem.

Ponad 60% chorych nie udaje się uratować, a leczenie chirurgiczne jest skuteczne tylko u tych osób, u których w porę ustalono rozpoznanie. Prostym badaniem diagnostycznym w przypadku tętniaka aorty jest badanie ultrasonograficzne. Zdaniem amerykańskich ekspertów, wprowadzając rutynowe badania ultrasonograficzne u każdej palącej papierosy osoby po 65. roku życia, można uratować wiele zagrożonych osób. To proste badanie powinno jak najszybciej znaleźć się na liście rutynowych badań przesiewowych, podobnie jak mammografia czy badanie kału na obecność krwi.

 

Rate this post

Dodaj komentarz