Rośniemy, gdy śpimy

Rośniemy, gdy śpimy

Każde dziecko pragnie jak najszybciej urosnąć. Panujący od dawna pogląd, że do prawidłowego rozwoju malucha niezbędna jest odpowiednia ilość snu, nie jest pozbawiony sensu. Ostatnie informacje wskazują, że wzrost zwierząt i prawdopodobnie ludzi odbywa się głównie w trakcie nocnego wypoczynku.
Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy na podstawie obserwacji wzrostu u potomstwa owiec. W celu zbadania, kiedy zwierzęta najintensywniej rosną, zastosowali oni specjalne czujniki, które rejestrowały wzrost kości. Okazało się, że aż 90% wzrostu kości odbywa się w czasie snu lub w trakcie odpoczynku w pozycji leżącej.

Zauważono, że normalna aktywność w ciągu dnia powoduje zahamowanie zmian w tkance kostnej zwierząt oraz zatrzymanie ich wydłużania. Zdaniem naukowców ruch powoduje nacisk na te obszary kości, które odpowiadają za jej wzrost. W czasie odpoczynku oraz snu, gdy nie działają żadne siły, kość może swobodnie rosnąć. Także u małych dzieci występują obszary, których intensywne zmiany przyczyniają się do wzrostu. Jest to częsta przyczyna tak zwanych bólów wzrostowych. To normalny objaw podczas rozwoju dziecka, którym nie należy się zbytnio przejmować. W końcu, aby być wielkim, trzeba trochę pocierpieć.

5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz