Rak piersi wykryty w mammografii – większa szansa na wyleczenie

Rak piersi wykryty w mammografii – większa szansa na wyleczenie

Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą badania przesiewowego w kierunku raka piersi. Zaleca się jej wykonywanie co 2-3 lata u każdej kobiety powyżej 50. roku życia. W Polsce na 1000 wykonanych badań wykrywa się około 5 nowych przypadków nowotworu.

Zdaniem amerykańskich specjalistów wykrycie nowotworowych zmian piersi za pomocą mammografii pozwala na zastosowanie skuteczniejszych metod leczenia. Mammografia pozwala bowiem na wykrycie zmian na bardzo wczesnym etapie zaawansowania, kiedy możliwe jest jeszcze leczenie oszczędzające. Dla kobiety mastektomia, czyli zabieg amputacji piersi, jest zawsze bardzo trudną decyzją. W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców u ponad 500 kobiet nowotwór piersi wykryto na podstawie mammografii, a podczas wizyty u ginekologa i rutynowego badania palpacyjnego piersi – u ponad 400.

Za pomocą mammografii wykrywano guzy średnio o dwa razy mniejszej średnicy. W praktyce chemioterapię oraz postępowanie oszczędzające stosuje się wówczas, gdy guz jest niewielkich rozmiarów. W omawianym badaniu tylko niecałe 10% zmian wykrytych przez ginekologa nadawała się do takiego leczenia. Zgodnie z opinią ekspertów wyniki badania po raz kolejny pokazują, jak wielkie znaczenie odgrywa stosowanie badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu. Wcześnie wykryty nowotwór daje zawsze dużą nadzieje na skuteczne leczenie.

Rate this post

Dodaj komentarz