Przytulanie przy karmieniu

Przytulanie przy karmieniu

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym i odpowiednim sposobem odżywiania dla każdego noworodka. Powinno się je rozpocząć zaraz po urodzeniu dziecka a bezpośredni kontakt skóry matki i dziecka zaraz po porodzie zwiększa szansę jego powodzenia. Dlatego też zaleca się, aby matka miała stały kontakt z dzieckiem już od sali porodowej. Pierwsze karmienie ma ogromne znaczenie dla całego procesu, powinno się więc odbyć pod nadzorem kompetentnej osoby, która może pomóc w rozwiązywaniu ewentualnych trudności. Korzyści z takiego sposobu odżywiania odnosi zarówno matka jak i niemowlę.

Niemowlęta karmione mlekiem matki rzadziej i łagodniej chorują na wiele chorób takich jak zakażenie dolnych dróg oddechowych, biegunkę, zapalenie ucha środkowego czy zapalenie dróg moczowych. U karmiącej matki masa ciała szybciej wraca do stanu sprzed ciąży. Wiadomo także, że karmienie zmniejsza ryzyko zachorowania na takie nowotwory jak rak jajnika czy rak piersi w okresie pomenopauzalnym.

Karmienie piersią dostarcza dziecku nie tylko najłatwiej przyswajalny i najzdrowszy pokarm ale jest podstawą najintymniejszej więzi pomiędzy matką a jej maleństwem. Okazuje się, że brak czułości i długotrwała fizyczna separacja lub odsunięcie od siebie własnego dziecka może mieć wpływ na częstsze występowanie zaburzeń pokarmowych u takich “nieprzytulanych” dzieci. Do takich wniosków doszli naukowcy z Izraela obserwując relację pomiędzy matkami a ich dziećmi w wieku od 9 do 34 miesięcy.

Obserwowali oni zachowanie 20 niemowląt z zaburzeniami odżywiania polegających na wymiotach i niechęci do jedzenia oraz prawie 30 dzieci z zaburzeniami snu z grupą dzieci bez takich problemów. Podczas wspólnej zabawy mamy dzieci z dwóch pierwszych grup okazywały mniejsze zainteresowanie swoim pociechom i unikały z nimi kontaktu fizycznego takiego jak przytulanie czy nawet zwykły dotyk. W obserwacjach tych także dzieci mniej chętnie przebywały w ich bezpośredniej bliskości i odrzucały próby jakiegokolwiek nawiązania kontaktu.

Zauważono także, że matki tych dzieci miały niższe poczucie wartości i częściej zgłaszały stany depresyjne. Według naukowców zaburzenia tych podstawowych i najważniejszych dla małego dziecka relacji z matką ma wpływ nie tylko na niechęć do jedzenia, ale także na ogólny rozwój emocjonalny, który w przyszłości może przyczynić się do trudności w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami. Może więc lepiej przytulić swoje dziecko niż wmuszać w niego kolejną porcję posiłku.

Rate this post

Dodaj komentarz