Nadreaktywność oskrzeli

Nadreaktywność oskrzeli

Nadreaktywność oznacza nadmierną wrażliwość oskrzeli na rozmaite czynniki. Nadreaktywność oskrzeli jest cechą charakterystyczną dla astmy, choć w mniejszym stopniu może występować w innych chorobach, na przykład w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Nadreaktywne oskrzela reagują na podrażenienie skurczem, obrzękiem błony śluzowej i produkcją nadmiernej ilości wydzieliny.

Ostatecznym efektem zadziałania czynnika drażniącego jest zwężenie dróg oddechowych i zwiększenie oporów dla przepływającego powietrza (obturacja). Aby utrzymać odpowiednie przewietrzanie płuc chory zmuszony jest do wykonywania większego wysiłku. Wysiłek ten jest odczuwany jako duszność. Dodatkowo, powietrze przeciskające się przez zwężone oskrzela wydaje charakterystyczne, świszczące dźwięki. Podrażnienie nadreaktywnych oskrzeli może również prowadzić do napadów suchego, męczącego kaszlu, któremu mogą, choć nie muszą, towarzyszyć duszności.
Skurcz nadreaktywnych oskrzeli może wywoływać kontakt z alergenem (substancją uczulającą), zimne powietrze, wysiłek, zanieczyszczenie powietrza (dym papierosowy!), emocje i inne.

Rate this post

Dodaj komentarz