Mózg kobiety i mózg mężczyzny

Mózg kobiety i mózg mężczyzny

O tym, że mózg kobiety i mózg mężczyzny znacznie się różnią, naukowcy przekonują od dziesiątków lat. Dzięki coraz doskonalszym technikom badawczym możemy rozwikłać coraz więcej tajemnic tego najbardziej skomplikowanego narządu ludzkiego organizmu.

Zdaniem zespołu naukowców nie można rozwikłać odwiecznego sporu, która płeć jest bardziej inteligentna. Dzięki ostatnim badaniom wiemy natomiast, że struktury ludzkiego mózgu odpowiedzialne za inteligencję znacznie się różnią u kobiet i u mężczyzn. Tkanka mózgowa składa się z istoty szarej, odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji, oraz istoty białej, która łączy poszczególne obszary ze sobą. W badaniu wzięło udział 50 kobiet i mężczyzn, których poddano standardowym testom na inteligencję.

Aktywność poszczególnych obszarów mózgu oceniano za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki uzyskane w teście na inteligencję były porównywalne w obu grupach. Okazało się, że inteligencja mężczyzny 6-krotnie bardziej zależy od aktywności istoty szarej, inteligencja kobiety natomiast zależy 9-krotnie bardziej od aktywności istoty białej.

U kobiet obszarem najbardziej związanym z inteligencją okazały się płaty czołowe, związane z emocjami, mówieniem czy ocenianiem. U mężczyzn najbardziej aktywny okazał się obszar położony tuż za płatami czołowymi, którego zadanie polega na przekazywaniu informacji o smaku i zapachu oraz decyduje o zdolnościach matematycznych oraz czytaniu. Okazuje się więc, że kobieta i mężczyzna różnią się znacznie bardziej, niż widać na pierwszy rzut oka.

Rate this post

Dodaj komentarz