Kolonoskopia

Kolonoskopia

Co to jest kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie przeprowadza się za pomocą kolonoskopu, czyli cienkiego, giętkiego wziernika, złożonego ze źródła światła światłowodów przewodzących obraz, układu optycznego oraz dźwigni sterujących. Kolonoskop wsuwa się poprzez odbyt do jelita grubego i przeprowadza badanie aż do granicy z jelitem cienkim. Lekarz wykonujący badanie nie tylko może obserwować wewnętrzną powierzchnię jelita, lecz również pobiera w razie potrzeby wycinki z miejsc budzących niepokój.
Do kolonoskopii pacjent musi być odpowiednio przygotowany – jelito musi być dokładnie oczyszczone. W tym celu w ciągu kilkudziesięciu godzin poprzedzających badanie chory nie powinien jeść pokarmów stałych i musi pić płyny o działaniu przeczyszczającym.

Badanie to jest nieprzyjemne i często konieczne jest znieczulenie chorych. Wskazania do kolonoskopii obejmują liczne choroby jelita grubego – zapalenia jelit, podejrzenie choroby nowotworowej, zapalenia uchyłków, krwawienia z przewodu pokarmowego itp.

Rate this post

Dodaj komentarz