Gastroskopia

Co to jest gastroskopia?
Gastroskopia (prawidłowo nazwa gastroduodenoskopią) to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Badanie przeprowadza się za pomocą gastroskopu, czyli cienkiego, giętkiego wziernika, na który składają się następujące elementy: źródło światła światłowodów przewodzących obraz, układ optyczny oraz dźwignia sterująca. Gastroskop wsuwa się poprzez usta i przełyk do żołądka i przeprowadza badanie żołądka i dwunastnicy. Lekarz wykonujący badanie może nie tylko obserwować powierzchnię żołądka i dwunastnicy, lecz także pobierać wycinki z miejsc budzących niepokój.

Kilkanaście godzin przed gastroskopią pacjent nie powinien nic jeść. Dozwolone jest natomiast picie płynów do około 2 godzin przed badaniem. Bezpośrednio przed gastroskopią nie zaleca się również przyjmowania leków doustnych.
Badanie gastroskopowe jest nieprzyjemne, jednak zazwyczaj odruch wymiotny skutecznie powstrzymuje znieczulenie ust i gardła.

Wykonanie gastroduodenoskopii jest wskazane w przypadku licznych chorób żołądka i dwunastnicy, a przede wszystkim choroby wrzodowej, podejrzenia choroby nowotworowej, krwawienia z przewodu pokarmowego itp.

Rate this post

Dodaj komentarz