Chlorowana woda w basenie zwiększa ryzyko astmy

Chlorowana woda w basenie zwiększa ryzyko astmy

Pływanie jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Niestety, w naszym kraju nadal brakuje odpowiednich miejsc do uprawiania tej dyscypliny sportu. Te, które istnieją, nie spełniają jednak odpowiednich standardów czystości. Chlor używany do dezynfekcji wody jest substancją bardzo szkodliwą.

Okazuje się, że częste wizyty na basenach z chlorowaną wodą mogą powodować uszkodzenie dróg oddechowych u dzieci. Uszkodzeniu ulegają komórki, których głównym zadaniem jest ochrona przed drobnoustrojami. Do tej pory ukazało się wiele publikacji na temat szkodliwego wpływu chlorowanej wody na drogi oddechowe. Wykazano, że częsta ekspozycja na chlor może zaostrzyć objawy astmy oraz przyczyniać się do powstawania wielu innych chorób zapalanych. Szwedzcy naukowcy postanowili dokładniej zbadać ten problem.

W tym celu przebadali grupę dzieci, które regularnie uprawiały pływanie na krytym basenie. Okazało się, że u tych dzieci stężenie przeciwzapalnych białek jest dużo mniejsze niż u ich rówieśników rzadziej odwiedzających baseny. Winę za to ponoszą związki chloru stosowane do dezynfekcji wody. Nie tylko podrażniają oczy i gardło, ale także niszczą komórki odpornościowe w drogach oddechowych. Zdaniem naukowców ten problem może rozwiązać przebudowa systemów wentylacyjnych, tak aby opary chloru były szybko usuwane. Dobrą alternatywą są też baseny z ozonowaną wodą.

Rate this post

Dodaj komentarz