Ból pogarsza kontrolę cukrzycy

Ból pogarsza kontrolę cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która w krótkim czasie doprowadza do wielu poważnych powikłań. Pojawiają się zaburzenia widzenia mogące doprowadzić do całkowitej ślepoty. Nerki powoli przestają pracować, szybko pojawia się miażdżyca i choroba wieńcowa. A to tylko niektóre dolegliwości z bardzo długiej listy powikłań tej choroby.

Duży problem dla chorych na cukrzycę stanowią bóle, ograniczające normalną aktywność i nierzadko prowadzące do całkowitego wyłączenia się chorego z życia społecznego. W ostatnim numerze specjalistycznego czasopisma Diabetes Care ukazały się wyniki badania dotyczącego bólu u pacjentów chorych na cukrzycę. Naukowcy przebadali prawie 1000 chorych. Przewlekły ból, definiowany jako dolegliwości trwające przynajmniej od 6 miesięcy, występował u 60% z nich.

Pacjenci z przewlekłymi bólami byli przeważnie młodsi, mieli kłopoty z nadwagą oraz stosowali insulinę. Stwierdzono, że ogólna gorsza kontrola cukrzycy wiązała się z występowaniem tych dolegliwości. Osoby te miały olbrzymie problemy ze stosowaniem zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej. Zdarzały się także przypadki zapominania o lekach. Naukowcy twierdzą, że właśnie ból odgrywa istotną rolę w niestosowaniu się zaleceń lekarskich. Być może skuteczna walka z bólem pozwoli osiągnąć lepszą kontrolę cukrzycy.

Rate this post

Dodaj komentarz