Antybiotyki zmniejszają bóle miednicy u mężczyzn

Antybiotyki zmniejszają bóle miednicy u mężczyzn

Problemy z gruczołem krokowym, czyli prostatą, dotyczą wielu mężczyzn i to w różnym wieku. Przerost gruczołu i związane z tym problemy z oddawaniem moczu pojawiają się przeważnie u osób w starszym wieku.
Przewlekłe zapalenie prostaty może się pojawić się dużo wcześniej. Główne dolegliwości odczuwane przez pacjenta to przewlekłe bóle w okolicy miednicy, czyli przewlekły zespół bólowy miednicy. Zdaniem naukowców z Cleveland Clinic Florida w Weston jego przyczyną jest tworzenie się drobnych złogów w obrębie gruczołu, podobnych do występujących w kamicy nerek.

Winę za ich powstawanie ponosi specyficzny rodzaj bakterii wytwarzającej związki wapnia. Urolodzy postanowili sprawdzić, czy zwalczenie infekcji bakteryjnej pozwoli na zmniejszenie dolegliwości w zespole bólowym miednicy. Do badania włączono 15 chorych, którzy skarżyli się na bóle od przynajmniej 9 miesięcy. Leczenie polegało na podawaniu leków z grupy tetracyklin oraz substancji wiążącej w organizmie wapń. Po 4 miesiącach terapii dolegliwości znacznie się zmniejszyły bądź ustąpiły u wszystkich mężczyzn. Badanie USG potwierdziło zmniejszenie się kamieni w obrębie prostaty. Zdaniem specjalistów, aby ostatecznie potwierdzić skuteczność tej metody, należy przeprowadzić badania na dużej populacji chorych.

Rate this post

Dodaj komentarz