Aktywność fizyczna i prawidłowa masa ciała – recepta na długowieczność

Aktywność fizyczna i prawidłowa masa ciała – recepta na długowieczność

Od wieków ludzkość marzyła o długowieczności i nieśmiertelności. Dotychczas jednak nawet najnowsze osiągnięcia medycyny nie mogą ich zapewnić. Nie pozostaje więc nic innego, tylko zaufać naukowcom i stosować się do ich zleceń.

Zdaniem ekspertów z wielu dziedzin medycyny głównymi czynnikami prowadzącymi do rozwoju chorób jest nadwaga oraz brak aktywności fizycznej. Potwierdzenie tych założeń stanowią wyniki badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie New England Journal of Medicine. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane uzyskane od ponad 100 tysięcy kobiet.

Kobiety obserwowano od początku lat 70. przez prawie 30 lat. Po tak długim okresie obserwacji okazało się, że zwiększona aktywność fizyczna nie wydłuża życia osób otyłych, a brak nadwagi nie wpływa na długość życia u osób nieuprawiających żadnych dyscyplin sportowych. Najkrócej natomiast żyły otyłe oraz nieaktywne kobiety. Zdaniem badaczy to kolejny niezbity dowód, że tylko odpowiednia dbałość o własne ciało pozwoli nam długo cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Rate this post

Dodaj komentarz